"Z innej bajki" 1992

 

Anna Ziaja w 1979 roku skończyła z wyróżnieniem wydział malarstwa na ASP. Lata bojkotu spowodowalły , że dopiero w 1985 r. wzięła udział w wystawie malarstwa i grafiki artystów środowiska warszawskiego. Wcześniej prezentowała swoje prace we Włoszech. Ale tak naprawdę odkrył ją "Arsenał 88". Znalazła sie wśród 67 wybitnych polskich artystów biorących udział w aukcji na rzecz Fundacji Daru Narodowego, w Nowym Jorku.
To malarstwo w wyjątkowy sposób prowokuje do refleksji.Ciepłe kolory południa, atmosfera włoskiej plaży, koloryt włoskiej ulicy nasuwają skojarzenia pełne nostalgii. Z wesołych na pozór, modelowanych kolorem postaci, bije jednak dziwny chłód. Bo tak naprawdę - mówi Anna Ziaja - niemożliwe jest między ludźmi żadne porozumienie.
Bohaterowie obrazów - ludzkie szablony pozbawione są realistycznych szczegółów, co najwyżej widoczny jest na twarzy jakiś grymas. Wyglądają jak pożyczone z innej bajki, a jednocześnie są bardzo autentyczne. Przechadzające się zwierzęta sprawiają wrażenie , że to własnie tylko one są przyjaciółmi człowieka.
Każdy obraz jest jakby zatrzymanym kadrem. Kobiety , mężczyzni zastygają nieraz w niezwykle dziwnych pozycjach, ale zastygają ,wydaje się , tylko na moment , bo nic ich nie powstrzyma przed dalszym odgrywaniem swoich ról.

 
KAMA ZBORALSKA, 1992
The function is available only to registered users.